שלושת השכבות

  בניית אתרים היא פרויקט מורכב שדורש הבנה של ממש בנושא האתר כמו גם במגמות החדשות של הרשת כולה.

  כיום מתנהלת בניית אתרים בשלושה רבדים מקבילים:

  תוכן - כל בניית אתרים נוצרת סביב הרצון לספק מידע, תוכן שהגולשים צרכים. כשמדברים על בניית אתרים תוכן האתר הוא סך כל מרכיביו – תמונות, טקסט, וידאו ועוד.

  סגנון ותצוגה - רובד זה של בניית אתרים מתעסק במה שרואים משתמשי הקצה, כיום שיכבה זו מוגדרת באמצעות CSS שקובע את המראה הכללי של העמוד כמו גם של מרכיביו השונים.

  התנהגות - זהו הרובד האקטיבי של בניית אתרים, שפות כמו PHP, Ajax וHTML הן שגורמות לדברים לקרות ומאפשרות אינטראקציה של הגולשים עם האתר.

  מדוע בניית אתרים צריכה להפריד בין הרבדים?

  בניית אתרים תפיק תועלת רבה מהפרדה מוחלטת ככל האפשר בין שלושת הרבדים .

  משאבים משותפים - בניית אתרים שיוצרת קבצים חיצוניים (כמו אלו הנוצרים ב-CSS או JavaScript) מאפשרת לכל חלק מהאתר לנצל את אותם עמודים בעת הצורך ושינוי אחד בקובץ המקורי יחולל את השינוי הרצוי בכל הדפים שמשתמשים בו מבלי לאלץ את בעל האתר לעשות את אותו שינוי שוב ושוב.

  זמן הורדה - שימוש בקבצים חיצוניים יוצרת בניית אתרים שלא צריכה זמן טעינה רב מידי, מרגע שהקובץ החיצוני נטען זמן הטעינה של כל עמוד מצטמצם.

  נגישות - קבצים חיצוניים נפרדים נגישים ליותר דפדפנים בגלל היכולת להתעלם מהם ובגלל שהם מאפשרים יותר אופציות התאמה כמו למשל גיליון עיצוב שנכנס לפעולה מול משתמשי חלונות וגיליון נפרד שמתאים למשתמשי פיירפוקס.

  אם בראשית דרכה בניית אתרים הייתה בחלקה הגדול ניסוי וטעייה כיום מרב המאמצים מופנים להעלאת הסטנדרטים ויצירת תקן אחיד לכל בניית אתרים בכל הפלטפורמות, כחלק מהרצון להתייעל הופרדו הרבדים במטרה להקנות יותר שליטה לבוני האתרים, נוחות מרבית לגולשים ויצירת אינטראקציה חלקה וטובה יותר עם הדפדפנים השונים ברשת.

  בניית אתרים ששומרת על ההפרדה זוכה בנוסף גם לתשומת לב חיובית ממנועי החיפוש המחפשים להציג בפני קהל המחפשים שלהם אתרים טובים, מקצועיים עם זמני טעינה קצרים ונוחות שימוש מקסימלית. אתר שעומד בתקנים מעיד על השקעה ויכולת מקצועית גבוהה.

  Comments are closed.

  דילוג לתוכן